Хто кінцево оцінює правильність роботи лікаря?


Запитання:
Хто кінцево оцінює правильність роботи лікаря – суд? Якщо так – як долучають профільних спеціалістів? Не може педіатр судити хірурга і навпаки. Місцеві представники органів охорони здоров’я (Обл/міськ здороввідділи) мають своїх експертів. Чи враховується їхня думка слідством?

Іншими словами – чи прийняття рішення більше опирається на заключенні медиків чи фактів наданих стороною звинувачення? ЧИ можна оскаржувати такі рішення і які далі інстанції? В нашій країні немає поки розгляду справ лікарськими асоціаціями, що зменшує вірогідність об’єктивної оцінки якості роботи лікаря з правової точки зору.

Відповідь:
Остаточне рішення приймає суд, однак – воно ґрунтується на спеціальній медичній експертизі, в тому числі. Іноді, у випадку наявності протирічь, експертизи проводяться декілька разів. Ініціатива про залучення експертів виходить від сторін процесу, або від слідчого (при досудовому розслідуванні).
В цілому, судді не являються медичними експертами. Тому, судове рішення приймається з огляду на результати спеціальної експертизи. Власне кажучи, і факти надані стороною звинувачення, і факти захисту – кристалізуються та знаходять своє пояснення в експертизі.
Можливості для оскарження судових рішень є (оскарження в апеляційній інстанції, в касаційній інстанції тощо, включаючи Європейський суд).
Розгляд справ лікарськими асоціаціями (із їх залученням), на мою думку, не стане вирішальним фактором для об’єктивної оцінки роботи лікаря з правової точки зору. Суб’єктивний підхід наявний у пацієнта (його родичів) на етапі скарги, або початку досудового розслідування. В більшості випадків при формуванні результатів першої спеціальної експертизи картинка, принаймні для спеціалістів, проясняється: або склад злочину відсутній (зв’язок між діями лікаря та спричиненою шкодою тощо), або наявні сумнівні за кваліфікацією (помилка тощо) дії, які сторона звинувачення намагається оцінити суворіше, а сторона захисту – намагається пояснити, аргументувати та виправдати лікаря.


На запитання відповів:

Сторожук Юрій,
Практикуючий юрист та правозахисник.
Про юриста


ЗАДАТЬ ВОПРОС

  ВСЕ ВОПРОСЫ