Свідки Єгови проти препаратів крові


Запитання:
Як правильно вчинити у випадку, коли батьки свідки Єгови і проти препаратів крові, а життя дитини критично залежить від переливання і часу на виклик спец служб немає.

Відповідь:
Тут кілька складових.

Взаємодія із пацієнтами (законними представниками малолітнього пацієнта) щодо медичного втручання регламентується ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я». Дотримання встановлених норм підтверджує, що медичний працівник діяв у суворій відповідності до своїх обов’язків, а порушення встановлених норм – може бути підставою для відповідальності.

Згідно ч. 2 ст. 43 ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я», згода пацієнта (законного представника) на медичне втручання не потрібна лише у разі наявності ознак прямої загрози життю пацієнта за умови неможливості отримання з об’єктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта (його законних представників).

За ч. 3 ст. 43 ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я», якщо відсутність згоди може призвести до тяжких для пацієнта наслідків, лікар зобов’язаний йому це пояснити. Якщо і після цього пацієнт відмовляється від лікування, лікар має право взяти від нього письмове підтвердження, а при неможливості його одержання – засвідчити відмову відповідним актом у присутності свідків.

Згідно ч. 5 ст. 43 ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я», якщо відмову дає законний представник пацієнта і вона може мати для пацієнта тяжкі наслідки, лікар повинен повідомити про це органи опіки і піклування.
Тобто, лікар може (та повинен) повідомити про негативні наслідки відмови від переливання крові. При оформленні пацієнтом письмової відмови від подібної маніпуляції, відображення цього факту в медичній документації – може бути знято питання відповідальності лікаря за негативні наслідки.

Є судові прецеденти в Україні, які підтверджують саме таку правову позицію. Є практика Європейського суду з прав людини (рішенні «Арская проти України» (заява № 45076/05) тощо), які визначають, що в українському законодавстві є прогалини у цьому питанні, що може призводити до притягнення медичних працівників до відповідальності.

На жаль, прийняття лікарем рішення згідно моральної оцінки ситуації (в тому числі через співчуття дитині, законні представники якої своїми діями ведуть до погіршення стану її здоров’я, з огляду на релігійний світогляд), всупереч існуючим нормам, в даному випадку буде порушенням чинного законодавства.
З огляду на конкретну ситуацію, у випадку наявності реальної небезпеки (але треба бути впевненим, що ці факти можуть бути підтвердженими), лікар може провести втручання без відповідної згоди (в такому випадку варто бути готовим до пояснень своїх дій, в тому числі в судових органах). В більшості випадків (це стосується не лише компенсації матеріальної, але і моральної шкоди) судові органи будуть визнавати пріоритет за збереженням життя над релігійною свободою, однак з позицій формального дотримання закону такі дії будуть спірними.


На запитання відповів:

Сторожук Юрій,
Практикуючий юрист та правозахисник.
Про юриста


ЗАДАТЬ ВОПРОС

  ВСЕ ВОПРОСЫ